Pages

6.10.10

beslenmeyle ilgili bişeyler...
Daha önce de bahsettiğim gibi şuan diyetteyim ve bu post da şuanki durumlarla alakalı olsun dedim o zaman :)


-Zeytinyağı sağlıklıdır,kalp dostudur fakat bu kilo yapmaz ve dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez.Her yağ kadar kilo düşmanı ve kalorilidir.
-Meyveler atıştırdığınız birçok abur cuburdan daha faydalı ve sağlıklıdır fakat meyveler şekerin şekil değiştirmiş halidir.Bir ara öğünde 2 porsiyondan fazla yenmesi kilonuza bol bol katkı yapar.Ayrıca her meyvenin de kalorisi farklıdır.Mesela muz fazla kalorilidir diyetlerde verilmez.Üzüm,kavun,karpuz vs. kan şekerini hızla yükseltir.
-Ice Tea içine çay ve meyve ekstresi katılmış bir şekerli sudur.İçinde bolca şeker vardı.Light olanında ise bolca tatlandırıcı.
-Şekersiz çay içenler tatlandırıcıya yöneliyor ya da şekerli birşey yemek istemeyenler şekersiz yani tatlandırıcılı ürünlere.Tatlandırıcının içindeki aspartam vücuda çok zararlı bir madde.Şeker hastası babam bile azaltarak bıraktı tatlandırıcıyı.
-Üçün beşin hesabını yapmak çok önemli.Yağsız yemek yemeye maalesef alışmaya gerekiyor.Yağsız et,yağsız salata,az yağlı yemek... İnanın insan herşeye alışıyor.Bana önceki diyetimden miras kalan budur.Diyet yapmadığım dönemde bile salataya yağ koymadım,eti yağla pişirmedim.Zaten eti yağla pişirmenizin bir manası da yok çünkü etin kendi yağı halihazırda var.
-Ketçap mayonez güzel evet (bunu tamamen siz sevdiğiniz için söylüyorum benim fikrim değil :) ) ama o kadar kalori var ki içinde bundan da vazgeçmek gerekiyor.Bende eskiden seviyordum ama diyet bunları da hayatımdan aldı götürdü artık bindebir yiyorum :)
Devam edecek... :)
** Bunlar sadece kişisel deneyim ve araştırmalarıma dayanan beyanatlardır.Konu hakkında uzmanlığım yoktur.

0 yorum: